O biznesie przy śniadaniu

8 października Fundacja INNOVARE współorganizowała spotkanie biznesu, nauki i samorządu. Gościem specjalnym spotkania był Paweł Nazaruk, mieszkający w USA autor bestselleru „Inwestycyjne przebudzenie”. Podczas swojego wykładu przestrzegał przed pułapkami czyhającymi na inwestujących na rynku Forex. – To w dużej mierze wirtualny świat, działający często jak ruletka – podkreślał. Podkreślał też, że sukces finansowy nie jest równoznaczny ze szczęśliwym życiem. – Aby inwestycje dały satysfakcję, muszą spełnić trzy kryteria: być dobre dla mnie, dobre dla innych oraz służyć większemu dobru – powiedział. W oparciu o te zasady działa projekt BetterWorldInternational.org łączący w sobie wiele unikalnych projektów edukacyjnych, którego Paweł Nazaruk jest współtwórcą. Dobrze jest być świadomym wartości i pamiętać o słowach, które napisał Peale Norman Vincent „Puste kieszenie nigdy nie powstrzymały nikogo przed podjęciem działania. Mogą to zrobić tylko puste głowy i puste serca.”

Zalety narzędzi informatycznych opartych o rozwiązania wykorzystujące tzw. chmurę obliczeniową (cloud computing) przedstawił Piotr Mechliński, prezes Cloud Solutions Center Sp. z o.o., najnowszego członka funkcjonującego przy Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości Śląskiego Klastra ICT i Multimediów Hub Club. – Te rozwiązania będą teraz kształtować modele biznesowe – przekonywał. – Zalety to zmniejszenie kosztów użytkowania aplikacji, dostęp do technologii nieosiągalnych w inny sposób oraz większą dostępność danych – wyliczał.

O „Eurocash”, planszowej grze edukacyjnej, która przez zabawę uczy mechanizmów związanych z pomnażaniem kapitału, inwestowaniem w nieruchomości, giełdę i własny biznes, opowiedzieli jej twórcy: Magdalena Balcerzak i Bartosz Wilczek. Chcemy edukować ludzi, pokazać im, jak osiągnąć sukces finansowy. Uznaliśmy, że najlepszą formą nauki jest zabawa i symulacja – mówiła Magdalena Balcerzak. – Gra daje możliwość wypróbowania różnych strategii przed inwestowaniem w realnym świecie – powiedziała.