E-learning w rekrutacji, onboardingu i szkoleniach

Proces rekrutacji oraz zaznajamianie pracowników z nowymi obowiązkami spędza sen z powiek niejednego pracodawcy. Godziny szkoleń, setki pytań, przerwane obowiązki służbowe, duże koszty. Jak tego uniknąć? Jak skutecznie przeprowadzić proces wdrażania do nowych obowiązków? Miękki start stanowi rozsądnie przeprowadzony onboarding. Onboarding czyli z angielskiego „on board” czyli „na pokładzie”, jest to proces przygotowania nowego pracownika do objęcia obowiązków służbowych. W tym czasie pracownik poznaje naszą firmę i uczy się najważniejszych czynności. Dzisiejszy rynek pracy jest specyficzny. Od personelu wymaga się szybkiej nauki, wysokich kwalifikacji oraz efektywnej pracy od pierwszych dni. Dlaczego? Spowodowane jest to wysoką konkurencją na rynku – przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na długie godziny drogich szkoleń. Duże korporacje już dawno wdrożyły swoje programy pomagające nowym pracownikom w szybkim zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu pracy. Bardzo trudno jest pozyskać cennego pracownika. Wykazano również, że pierwsze kilka miesięcy pracy w firmie rzutuje na chęć długotrwałej współpracy. Dlatego bardzo ważne jest to, aby w tych pierwszych miesiącach sprawić by pracownicy czuli się mile widziani oraz, że są częścią czegoś większego, a ich wybór kariery jest prawidłowy. phone-1209230_1280 Pomocny w walce z tym problemem okazał się e-learning. Mowa o nowoczesnych systemach opartych o LMS (z ang. Learning Management System – System Zarządzania Szkoleniami). Profesjonalnie wdrożoną platformę e-learning, można wykorzystać zarówno podczas rekrutacji poprzez proces poznawania nowych obowiązków, po szkolenia uzupełniające włącznie. Platforma może towarzyszyć pracownikom podczas całej pracy zawodowej w firmie. Jest to niebywały plus i ogromne ułatwienie pracy. Przyjrzyjmy się, jak mogłoby to wyglądać.

  1. Etap rekrutacji

Etap rekrutacji dla większej i poważanej w środowisku firmy, wiąże się z setkami wiadomości w skrzynce mailowej podanej w ogłoszeniu i jeszcze większej ilości godzin pracy nad wyborem idealnego kandydata. Często w proces ten angażuje się dodatkowo firmy headhunterskie (podnosząc koszty). Poprzez testy wstępne, telefony, rozmowy i zadania rekrutują odpowiednich kandydatów. Proces ten z powodzeniem można zastąpić platformą e-learning. Chętny kandydat loguje się podając wszystkie niezbędne dane. Następnie rozwiązuje szereg testów i ewentualnych zadań, dzięki którym możliwe jest poznanie umiejętności, predyspozycji zawodowych itp. Dopiero po odfiltrowaniu kandydatów spełniających nasze oczekiwania, można przejść do kolejnego etapu czyli zaangażowania personelu i przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej. Przed nią całość rekrutacji jest zautomatyzowana i nie wymaga nakładu godzin pracy. Jak widać, pracę i zaangażowanie wielu ludzi może zastąpić jeden sprawnie działający system. Działalność headhuntera, szefa lub innej upoważnionej osoby ograniczy się do przeprowadzenia jednej rozmowy rekrutacyjnej.

  1. Etap szkolenia wewnętrznego – onboarding

Gdy już nasz pracownik zostanie zrekrutowany, pozostaje wdrożyć go w kulturę organizacyjną, przepisy panujące w firmie i zaznajomić z nowymi obowiązkami. Tu z pomocą również przychodzi LMS. Nowy pracownik otrzymuje dostęp do kursu, w którym przekażemy całą potrzebną wiedzę bez konieczności absorbowania czasu innych pracowników. W kursie, nauczy się zawodowych i branżowych najlepszych praktyk w zakresie np. obsługi klienta, zachowania tajemnicy, prywatności danych itp. Warto również wspomnieć w kursach o wszystkich zasadach oraz przepisach branżowych, prawa pracy. Odpowiednio przygotowany kurs wyczuli pracowników, zwiększy świadomość odpowiednich kodeksów i zapobiegnie problemom z łamaniem prawa. Dzięki szkoleniu wewnętrznemu nasz nowy pracownik w firmie, poczuje się komfortowo już od pierwszych dni. Jego ocena może zaważyć na długości i jakości współpracy.

  1. Etap szkoleń uzupełniających

E-learning to kolejny sposób na szybkie uzupełnienie wiadomości potrzebnych do prawidłowego wykonywania swoich służbowych obowiązków. Pełen monitoring aktywności i postępów w kursie, pozwoli na badanie efektywności szkolenia oraz mierzenie zaangażowania. Nie ma potrzeby odrywania od zajęć personelu, bowiem e-learning cechuje możliwość podjęcia nauki w dowolnym miejscu i czasie. Jakie korzyści płyną z e-learningu w onboardingu

  • Dostępność 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
  • Monitoring zdobywania wiedzy.
  • Koszty są ponoszone jednorazowo i są związane jedynie z kosztami utworzenia szkolenia. Pełna automatyka i powtarzalność umożliwia wielokrotne powtarzanie tego samego materiału dla wielu osób bez konieczności zatrudniania trenerów.
  • Możliwość skonfigurowania platformy do wielu zadań np. rekrutacja, ocena personelu, uzupełnianie wiadomości.
  • Sformalizowanie procesu. Skłania pracowników do rzetelniejszego przyłożenia się do nauki.

Podsumowując, skoro takie rozwiązania rzeczywiście sprawdzają się w dużych korporacjach, warto również przenieść je do małych i średnich firm. E-learning w onboardningu pozwoli na zoptymalizowanie procesu, zmniejszenie kosztów i łatwiejszy start dla nowego pracownika. zdjecie do artykulu Autor: Andrzej Szandała, INTERSIEC.com.pl członek Śląskiego Klastra ICT i Multimediów HUB CLUB LOGO_intersiec_com_pl   http://hubclub.pl/