Biznes w Japonii!

Już po raz kolejny członkowie Śląskiego Klastra ICT & Multimediów HubClub, przy współudziale Fundacji Innovare, mieli okazję uczestniczyć w największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu branżowym Japan IT Week, które odbyło się w dniach od 29 do 31 października 2014r. w Tokio. Ofertę Klastra zaprezentował Prezes Fundacji i przekazał członkom Klastra wszelkie informacje o rozwoju biznesu w Japonii.

„Sama Japonia zaskakuje z jednej strony swoim zaawansowaniem „hardware’owym”, z drugiej strony swoim zapóźnieniem w dziedzinie oprogramowania. Specyfika kulturowa powoduje, że jeszcze niedawno rynek ten był zamknięty dla usług i oprogramowania z zewnątrz. Można chyba powiedzieć, że właśnie rozpoczął się proces otwarcia i nadrabiania strat. Dlatego też to duża szansa dla firm z zewnątrz, w tym polskich. Jeżeli tylko uporają się barierami kulturowo – organizacyjno – językowymi, to rynek ten może być bardzo perspektywiczny, zważywszy, że jest to trzecia gospodarka świata i konkurencja zdecydowanie mniejsza niż w USA, czy Europie Zachodniej.” – mówi Marcin Warzocha, Prezes Fundacji INNOVARE.

Japan IT Week, wydanie jesienne to doskonałe wydarzenie, które pozwala poznać branżę ICT w Japonii. Ta prestiżowa impreza co roku przyciąga ponad 80 tys. odwiedzających i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród specjalistów z branży IT. Jest to miejsce spotkań zarówno dla dostawców rozwiązań IT, jak i menadżerów systemów IT. Przedstawiciele Klastra HubClub uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Panią Elizę Klonowską – Siwak, Kierownika Wydziału Promocji i Handlu i Inwestycji Ambasady RP, gdzie mieli możliwość zapoznania się z warunkami funkcjonowania branży nowych technologii. Podczas spotkania Pani Eliza oraz Pan Adam Węgłowski (II Sekretarz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP) przedstawili charakterystykę i dane statystyczne branży IT. Gościem specjalnym był Pan Katsumi Takahashi, Wiceprezes ds. Międzynarodowych i Komunikacji organizacji Communication and Information Network of Japan (CIAJ). Organizacja ta zrzesza ponad 200 japońskich firm technologicznych, w tym największe na tamtejszym rynku. Spotkanie w ambasadzie RP w Japonii było bardzo interesujące oraz umożliwiło nawiązanie nowych kontaktów, za co należą się duże podziękowania Pani Elizie Klonowskiej-Siwiak!